Coaching ÉS MENTÁLTRÉNING

Sok munkát fektetünk a fizikai állapot finomhangolására, edzésekre, próbákra, gyakorlásra, tanulásra, de talán elsétálunk a mentális felkészülés mellett. Érthető, hiszen egészen addig, amíg az adott kihívással szembe nem kerülünk nehezen megjósolható az aktuális helyzetre adott mentális reakciónk. Mégsem elképzelhetetlen készülnünk rá.

Téthelyzetben többféle fiziológiai változás indul meg testünkben, melyek befolyásolják a teljesítményünket, azonban a körülményeken túl a fejünkben zajló, mentális folyamatok; hiedelmeink, attitűdeink, gondolkodásmódunk, gondolataink, érzelmeink, aggodalmaink is hasonló reakciókat indikálnak. A mentális felkészültség azt jelenti, hogy ismerjük és értjük a bennünk zajló folyamatokat, melyek következményeként felül tudunk kerekedni a mentális akadályokon, képesek vagyunk uralni őket, így fel tudjuk szabadítani a bennünk rejlő valódi potenciált.

A sport coaching, azaz mentális teljesítmény coaching segíthet abban, hogy megbirkózz az elvárásokkal, nyomás alatti teljesítményed növekedjen, legyőzd a félelmet és a szorongást, megértsd és kezeld önmagad, beleértve az érzelmeid, gondolataid és viselkedésed.


Mit adsz magadnak a folyamattal?

✔  mentális erőt, 

✔ rezilienciát, azaz a rugalmas ellenállást, a kudarcból való visszapattanás képességét,

✔ szorongásod csökken,

✔ pozitív belső beszéd indul el,
 magabiztosságod, önbecsülésed, önbizalmad növekszik,

fókuszáltságot, tudatos jelenlétet fejlesztesz,      

✔ növekszik az autonómia és kompetencia érzésed, ezzel együtt a motivációs szinted.



EZEKBEN A TÉMÁKBAN TUDLAK TÁMOGATNI

SPORTOLÓKÉNT

HOGY FEJBEN IS FELKÉSZÜLJ A SIKERRE.

Sportolók mentális támogatását célozza, legyenek akár aktív versenyzők, újrakezdők, karrierváltók, vagy éppen rehabilitáció alatt állók.

Olyan, személyre szabott program, amely a nem látható, belső arénánkban, saját, mentális akadályaink legyőzésében támogat, új perspektívát ad, segít megérteni az önmagunkban zajló folamatokat.

CSAPATKÉNT

HOGY EGYÜTT TAPASZTALJÁTOK MEG A MENTÁLIS ERŐNLÉT HATALMÁT.

A csapatok mentáltréningje nagyban hozzájárul a csapatteljesítmény javításához és az együttműködés erősítéséhez.

A tréningeken saját élményeken keresztül tapasztalják meg a közös hatékonyságot, ezzel javulás érhető el csapatdinamikában és egyéni szinten is. A közös célok megélésével nő a motiváció és az elköteleződés, a harmonikusabb együttműködésnek köszönhetően pedig a teljesítmény.

SPORTSZÜLŐKÉNT

MERT SPORTSZÜLŐNEK LENNI KÜLÖNLEGES ÉLETFELADAT, nem hétköznapi nehézségekkel.

Mivel a sportolói életforma nem csupán az adott sportoló sajátja, hanem a hozzátartozóké is, ezért a sportcoaching egyértelműen segítség  a családtagoknaksportszülőknek, hogy megbirkózzanak az ezzel járó aggodalmakkal, nehézségekkel és felépíthessék hatékony támogatási stratégiájukat.

REHABILITÁCIÓBAN

MERT HATÉKONYABBÁ VÁLIK ÉS LERÖVIDÜLHET A REHABILITÁCIÓ FOLYAMATA.

A rehabilitációban sok múlik a kliens személyiségén, szemléletmódján és megküzdési stratégiáin. A mentális támogatás a gyakran hosszú és fájdalmas felépülési folyamatban növeli az érzelmi jóllétet, így megelőzhetőek a rehabilitáció során felmerülő pszichológiai akadályok, hatékonyabbá válik és lerövidülhet a folyamat.

CIVILKÉNT

MERT NÖVELI AZ ÉRZELMI JÓLLÉTET ÉS SEGÍT ELÉRNI A CÉLOKAT.

Beszélgetések sorozatán keresztül az ügyfél érdekeit és körülményeit szem előtt tartva, támogatva, kísérve; a gondolkodásában, cselekvéseiben, szokásaiban történő változásokkal idézzünk elő a fejlődését, ezzel nyitva utat arra, hogy megélje céljait.

CSAPATKÉNT

Hogy együtt tapasztaljátok meg a mentális erőnlént hatalmát.


A csapatok mentáltréningje nagyban hozzájárul a csapatteljesítmény javításához és az együttműködés erősítéséhez.

Segíthet, hogy jobban megértsék egymást, meghatározhassák és elkülöníthessék az egyéni és csapatcélokat, jobban kommunikáljanak. Mindezek mellett javul a koncentráció, az egyéni és csapat-önbizalom, hatékonyabbá válik a játék és a pihenés, a fizikai és mentális regeneráció. 

A tréningeken saját és közös élményeken keresztül megtapasztalják a stressztűrés és kezelés lehetőségeit, a csapatkohohézió és együttműködés, a közös célok meghatározását, mely növeli a motivációt és az elköteleződést. A csoportdinamika javulásával, az önreflexió, rugalmas alkalmazkodóképesség, pozitív gondolkodásmód és az impulzuskontroll elsajátítása csökkenti a konfliktusok kialakulásának valószínűségét, javítja a csapat légkörét, elősegíti a harmonikus együttműködést. 

SPORTOLÓKÉNT

Hogy fejben is felkészülj a sikerre.


Sportolók mentális támogatását célozza, legyenek akár aktív versenyzők, újrakezdők, karrierváltók, vagy éppen rehabilitáció alatt állók. Mivel a sportolói életforma nem csupán az adott sportoló sajátja, a hozzátartozók mellett komoly együttműködést kíván a sport teammel is, mint edzők, csapattársak, további szakemberek. A mentális erőnlét fejlesztése a kommunikációs készségek fejlődését is magával vonzza. A sport coaching tehát egy olyan, személyre szabott program, amely a nem látható, belső arénánkban saját, mentális akadályaink legyőzésében támogat, új perspektívát ad, segít megérteni az önmagunkban zajló folyamatokat. Teszi ezt annak érdekében, hogy a „külső oldalon” fizikai képességeinket maximálisan kibontakoztathassuk és ezáltal teljesebb, kiegyensúlyozottabb életet élhessünk.

Az itt gyakorolt technikák nem csak a sportbéli teljesítmény optimalizáslásában nyújtanak kiemelkedő szerepet, de észrevétlen támogatást adnak az élet számos területén. Téthelyzetben, kommunikációban, önismeretben, célok meghatározásában és megvalósításában. Kézenfekvő megoldás lehet gyerekek sporton keresztüli fejlesztésére a tanulási nehézségek, vizsgahelyzeti vagy dolgozatok előtti stressz kezelésében is. Továbbá az alkalmazott technikák és stratégiák segítségével javítható az önbizalom, a koncentráció, az érzelemszabályozás, az önreflexió és az énhatékonyság. 

A sport coaching és mentál tréning tehát egy olyan, személyre szabott program, amely a nem látható, belső arénánkban, saját, mentális akadályaink legyőzésében támogat, új perspektívát ad, segít megérteni az önmagunkban zajló folamatokat. Teszi ezt annak érdekében, hogy a "külső oldalon", fizikai képességeinket maximálisan kibontakoztathassuk és ezáltal kiegyensúlyozottabb, teljesebb életet élhessünk.

SPORTSZÜLŐKÉNT

Mert sportszülőnek lenni különleges életfeladat, nem hétköznapi nehézségekkel.


Mivel a sportolói életforma nem csupán az adott sportoló sajátja, hanem a hozzátartozóké is, ezért a sportcoaching egyértelműen segítség lehet a családtagoknaksportszülőknek abban, hogy megbirkózzanak az ezzel járó aggodalmakkal, nehézségekkel és felépíthessék hatékony támogatási stratégiájukat.

REHABILITÁCIÓBAN

Mert hatékonyabbá válik és lerövidülhet a rehabilitáció folyamata.


Sérülések, betegségek, fájdalmak kezelésére alkalmazott terápiás folyamatban elsősorban a természetes funkcióknak visszaállítását szoktuk érteni, de célja lehet akár  az esetleges állapotrosszabbodás megelőzése is. A különféle fizioterápiás módszerek mellett sok múlik a kliens személyiségén, szemléletmódján és megküzdési stratégiáin, ezért a személyre szabott mentális támogatás fontos szerepet játszik a rehabilitáció terápiájában. A gyakran hosszú és fájdalmas felépülési folyamatban növeli az érzelmi jólétet, így megelőzhetőek a rehabilitáció során felmerülő pszichológiai akadályok, hatékonyabbá válik és lerövidülhet a folyamat.

A negatív érzelmeknek a megjelenése , distressz megélése teljesen életszerűen van jelen a rehabilitáció folyamatában. A különböző szakaszokban  az átélt stressz és az érzelmek egyénenként eltérőek lehetnek, ennek megfelelően eltérőek a megküzdési módok is. Bármely szakasz elhúzódása esetén felmerülhet annak a lehetősége is, hogy a kliens tudattalanul az aktuális állapotot használja valamilyen érzelem vagy viselkedés megerősítésére, igazolására vagy akár validálására. A rehabilitáció terápiájában kapott érzelmi, mentális támogatással jelentősen javul az egyén megküzdési képessége. A segítő beszélgetésekkel ezeket a szinteket tudjuk felmérni és egyénre szabottan, különböző gyakorlatokkal, technikákkal támogatni. Például légzőgyakorlatok, progresszív relaxáció, vizualizáció segítségével.

CIVILKÉNT

Mert növeli az érzelmi jóllétet és segít elérni a kitűzött célokat.


A coaching folyamatban a beszélgetések sorozatán keresztül az ügyfél érdekeit és körülményeit szem előtt tartva, őt támogatva, kísérve, a gondolkodásában, cselekvéseiben, szokásaiban történő változásokkal idézzünk elő a fejlődését, ezzel nyitva utat arra, hogy megélje és átélje a céljait. Aronson szerint a bizalommal vállaljuk a kiszolgáltatottság kockázatát, de elvárjuk, hogy ne okozzanak kárt nekünk. A coaching folyamat során az ügyfél megéléseit tiszteletben tartva, titoktartás mellett, együtt dolgozunk azon, hogy megtalálhassa saját megoldásait és ezzel a fejlődése irányába lépjen. folyamat alapja az a terápiás feltételezés, hogy az ügyfél már eleve rendelkezik minden erőforrással, melyet a helyzete megváltoztatása érdekében fel tud használni, (növekedési potenciál), ennek megfelelően tanácsadás nem történik.

A coach feladata a kliens önismeretének növelése, új perspektívák és megközelítések felkínálása, a kliens támogatása céljai megtalálásában, felelősségének és cselekvési tervének meghatározásában. Széles körben alkalmazható személyes vagy szakmai célok elérésében.

Eszközei között, személyre szabottan szerepelnek például mikroállítások, asszociációs kártyák, imagináció, mini transz, érzékelés módosítása, rajzos-, mozgásos tréninggyakorlatok.

szárnyalj a benned lévő lehetőségekkel